Ekim Çağlar är journalist och författare till Propagandafotboll (Leopard förlag, 2017) och Fotboll i krig och fred (Fri Tanke förlag, 2020). Turkiet inledde VM men en fiaskoartad förlust mot Australien. För Clarté berättar han varför han inte är förvånad. Kom och se Frankrike-Senegal med Clarté och Ekim på tisdag.
Årets första nummer av Clarté har tema ”Fotbollsfrossa” och innehåller bland annat en komplett guide till vad som är värt att veta om respektive deltagarland under sommarens utskällda VM. Där kan du bland annat läsa Ekim Çağlar tankar om Turkiet. Beställ ditt exemplar av numret och glöm inte bort att prenumerera.
Vad är värt att veta om Turkiet inför VM?
– Vid sidan av planen så är den stora spel- och muthärvan runt fotbollen den stora saken. Hela klubbar har anklagats för att göra upp matcher. Hundratals domare och spelare, även i storklubbar, samt klubbledare är utpekade, och många är avstängda. Det är aldrig lugnt runt landets fotboll, men den här skandalen är stor även med turkiska mått mätt. Frågan har även nått politiken, där det ultranationalistiska partiet MHP:s partiledare, som är en del av regeringsunderlaget, har stöttat förbundets arbete med frågan. En lyckad turnering gör att förbundet får lugn och ro efter en stormig tid.
– Rent sportsligt ser laget intressant ut, med en bra blandning av etablerat (som Hakan Çalhanoğlu och Orkun Kökçü) och ungt (Arda Güler och Kenan Yıldız). Tränare Vincenzo Montella har ett spännande och hungrigt landslag till sitt förfogande och Turkiet har all anledning att hoppas på en lika lyckad turnering som senaste i EM för två år sedan. Och det är just i sådana lägen Turkiet brukar misslyckas.
Hur ser du på utökningen av antalet VM-lag och fler platser till andra konfederationer än Europa? Handlar det för FIFA bara om pengar och makt eller finns det ett värde i det?
– Att fotbollen sprider sig och att fler länder kan delta är i sig positivt, men att det sker på turneringsformatets bekostnad urvattnar VM. Fler platser till andra konfederationer är önskvärt, men då borde det ske bekostnad av deltagarländer med fler platser, i stället för att utöka antalet matcher som nu blivit fallet. Att det här dessutom beror på Fifas och Gianni Infantinos strategi att konsolidera en maktbas med hjälp av mindre förbund gör det knappast bättre. Större fotbollsfest är toppen. Synd att det grundar sig i politisk manövrering och en vilja att driva på kommersialiseringsmotorn ytterligare.
Hur ser du på bojkotten av VM som vissa förespråkar?
– Det är en fullt rimlig hållning och jag sympatiserar med den, men det är samtidigt uddlöst eftersom mobiliseringen kräver att nyckelaktörer, så som hela förbund på nationell eller regional nivå, gör gemensam sak. Det priset kommer ingen att vara beredd att betala och därför stannar bojkottfrågan vid att bli symbolpolitik. Därtill finns det tillräckligt många problem med fotbollen i form av politisering och kommersialisering för att bojkotta varje kommande turnering. Där är inget nytt.
Hur kommer du själv att följa VM?
– På samma sätt som sist, med ett bristande engagemang för spelet och med stort intresse för diskussionerna runt turneringen.
Kan VM erbjuda några fickor av motstånd både mot den rådande världsordningen och mot den moderna fotbollen)?
– Aktioner och kampanjer, ja. Men reella fickor av motstånd, nej.
Artikel publicerad 14 juni, 2026.