Titeln på konferensen var ”Finansiell kapitalism och alternativ till denna i det 21:a århundradet”. Deltagarna sägs ha bestått både av höger- och vänstermänniskor. Och alla var, trots skiftande bakgrund i övrigt, överens om ”att höger och vänster spelat ut sin roll”. Även Myrdal som i sitt anförande påstod att uttryck som ”vänstern” bara ”fördunklar problemen”.
Men när man påstår att begreppen höger och vänster inte längre är relevanta, då frånhänder man sig i själva verket det verktyg för förståelse av verkligheten som heter klassperspektiv. Och vem tjänar på det? Jo, just det ”globalistiska” finanskapital man säger sig vilja bekämpa. Det var ju inte för inte som Karl Marx och Friedrich Engels i Kommunistiska manifestet hävdade att ”Historien om alla hittillsvarande samhällen är historien om klasskamp”. Det tycks Jan Myrdal, sina stora historiska kunskaper till trots, alldeles ha glömt bort.
— 2018-01-06 kl 11:30 —
Efter en intensiv debatt om innehållet i denna artikel har vi satt streck i debatten. Vi lär få anledning att återkomma till frågor inom samma ämne. Tack för all medverkan!
Webbredaktionen
Artikel publicerad 22 december, 2017.