Det måste inte fortsätta så här. I Skottland har man framgångsrikt tagit strid för en åternationaliserad hälso- och sjukvård. Dagens Arena har nyligen publicerat en rapport om resultaten (Lars Taxén: Skottland visar vägen – en annan sjukvård är möjlig. Arena idé, december 2019). Rapporten visar att en organisatoriskt sammanhållen hälso- och sjukvård, baserad på solidaritet och samarbete är överlägsen verksamheter som bygger på konkurrens och avkastning på investerat kapital.

Vi skulle kunna använda erfarenheterna från åternationaliseringen av hälso- och sjukvården i Skottland för en återerövring av den svensk hälso- och sjukvården. Fem lärdomar vore i så fall att:
– Hälso- och sjukvården ska vara ett skattefinansierat folkhälsosystem. Resurserna ska tillföras vården genom årliga rambidrag.
– Tillgången till vård ska vara baserad på behov och väl grundad kunskap, metoder och erfarenheter.
– Hälso- och sjukvården ska utvecklas i samarbete och inte i konkurrens. Marknadsexperimenten inom offentlig verksamhet och valfriheten för privata företag att fritt etablera hälso- och sjukvårdsverksamheter (LOV) ska upphöra.
– Utveckling av vården ska ske genom samverkan mellan hälso- och sjukvårdens personal, de politiskt ansvariga, statliga myndigheter och områdets befolkning.
– Offentliga medel ska inte användas för att finansiera aktiebolagens konkurrens med offentlig hälso- och sjukvård.
Artikel publicerad 28 januari, 2023.