Det måste inte fortsätta så här. I Skottland har man framgångsrikt tagit strid för en åternationaliserad hälso- och sjukvård. Dagens Arena har nyligen publicerat en rapport om resultaten (Lars Taxén: Skottland visar vägen – en annan sjukvård är möjlig. Arena idé, december 2019). Rapporten visar att en organisatoriskt sammanhållen hälso- och sjukvård, baserad på solidaritet och samarbete är överlägsen verksamheter som bygger på konkurrens och avkastning på investerat kapital.

Bild: Robert Nyberg. Ur nya albumet Som ett brev på posten (Kartago).
Bild: Robert Nyberg. Ur nya albumet Som ett brev på posten (Kartago).

Vi skulle kunna använda erfarenheterna från åternationaliseringen av hälso- och sjukvården i Skottland för en återerövring av den svensk hälso- och sjukvården. Fem lärdomar vore i så fall att:

– Hälso- och sjukvården ska vara ett skattefinansierat folkhälsosystem. Resurserna ska tillföras vården genom årliga rambidrag.

– Tillgången till vård ska vara baserad på behov och väl grundad kunskap, metoder och erfarenheter.

– Hälso- och sjukvården ska utvecklas i samarbete och inte i konkurrens. Marknadsexperimenten inom offentlig verksamhet och valfriheten för privata företag att fritt etablera hälso- och sjukvårdsverksamheter (LOV) ska upphöra.

– Utveckling av vården ska ske genom samverkan mellan hälso- och sjukvårdens personal, de politiskt ansvariga, statliga myndigheter och områdets befolkning.

– Offentliga medel ska inte användas för att finansiera aktiebolagens konkurrens med offentlig hälso- och sjukvård.

Artikel publicerad 28 januari, 2023.