Det folkpartistiska statsrådet Bo Könberg följde den nyliberala strategi som trumpetar ut att allt måste förändras och omorganiseras. Han splittrade upp SBL:
Forskningsdelen flyttades till Karolinska institutet och Smittskyddsinstitutet.
Vaccintillverkningen bolagiserades och blev SBL Vaccin AB. Bolaget köptes sedan upp av det globala läkemedelsbolaget Crucell 2006. Crucell köptes i sin tur sedan upp av Janssen, som är den farmakologiska delen av den amerikanska koncernen Johnson and Johnsons pharmadel Janssen.
År 2005 tillkännagav Morgan Johansson, som då var hälso- och sjukvårdsminister, att Sverige skulle bygga en egen vaccinfabrik och att det var bråttom. ”Det är bästa sättet att garantera att tillräckligt mycket vaccin kan produceras om och ifall den stora epidemin bryter ut. Idag uppgår världens vaccinproduktion till 300 miljoner doser, vilket är helt otillräckligt.” Men en ny moderatledd regering tog vid och den kristdemokratiska ministern Maria Larsson tar ett annat beslut 2009: ”Det tillförlitligaste och det mest kostnadseffektiva sättet att säkerställa tillgången till influensavaccin vid en pandemi i nuläget är en så kallad pandemigaranti. Sverige har ingått ett sådant avtal för de kommande tre åren med option i ytterligare tre år.”
Om det inte varit för moderaternas nyliberala utförsäljningar hade inte Sverige behövt stå i slutet av någon kö med vaccinkunder över huvud taget. Om SBL inte slaktats hade vi haft egen vaccintillverkning och kanske t.o.m. kunnat hjälpa andra som nu står slutet av vaccinkön.
Artikel publicerad 06 juli, 2020.